Kogume ja jagame vähilugusid

Aastajagu tagasi algatas Eesti Tervisemuuseum vähilugude kogumise projekti, pakkumaks psühholoogilist tuge vähihaigetele ja nende omastele. Vähikahtlus või diagnoosist teadasaamine on rasked olukorrad. Tuge saavad siin pakkuda professionaalid, samuti inimesed, kes on sama tee läbi käinud.

Tänaseks on meie lehel vahilood.tervisemuuseum.ee lugemiseks 28 inimese lood. Kui Sa tunned, et ka Sinu lugu võiks kedagi aidata, siis pane see kirja ja saada meile. Saadetud vähiloo avaldame autori nõusolekul. Kogutud lood jäävad Eesti Tervisemuuseumi arhiivi, kus aja jooksul tekib neile uurimisväärtus.

„Vähk on raske haigus ja sellest rääkimine võib olla ka keeruline. Minu jaoks on oluline, et inimesed teaksid, et vähidiagnoos ei ole surmaotsus. Tänaste ravimeetoditega võib vähk olla krooniline haigus. Näiteks rinnavähi varajasel avastamisel on võimalik haigus ka 100% võita. Vähiravi üks kõige olulisematest komponentidest, mis määrab ravi edukuse, on varajane avastamine,“ ütles emeriitprofessor ja Vähilugude projekti „Elu vähiga. Jaga oma lugu.” patroon Hele Everaus. „Ma näen, et sellel projektil on oluline väärtus väga paljudele: inimesed, kes haigestuvad vähki või üldse rasketesse haigustesse, otsivad alati tuge teistest lugudest – selle projektiga proovime lugude leidmise lihtsamaks teha. Aga õppejõuna näen, et sellest lugude kogumikust võib abi olla ka tudengitele ja arstidele: see on tohutu materjal, päris inimeste päris lood, millest õppida ja mida kasutada käsiraamatuna.“

Meie koostööpartneriteks vähilugude kogumisel on prof Hele Everaus, Tervise Arengu Instituut, Eesti Vähiliit, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ning ravimitootjad.