Kultuurisoovitus: Hasso Krull "Tänapäeva askees"

Autor: Marleen Soosaar, Tervisemuuseum

Hasso Krulli “Tänapäeva askees” on poeetiline käsiraamat, mis aitab lahendada tänapäeva probleeme askeetlikult. Raamatus on kokku nelikümmend märksõna, igaühe kohta on kirjutatud proosaluuletuse vormis õpetussõnad. Need on kriitilised, natuke naljakad ja väga selged hetkepildid meie maailmast.

Sealjuures on põnev ja ehk veidi ootamatu ta askeesikäsitus. Nagu Krull on sageli viidanud, läheb ta ka siin tagasi Foucault ja enesehoole mõtte juurde, ehk kuidas luua enda elust kunstiteos. Või teisiti öeldes, ei vastanda Krull askeesi ja hedonismi. Üleliigsest loobudes võime sattuda keset küllust, mis teeb meele kergeks ja rõõmsaks. Ilu, loodust ja väge (lagunemise väge, sündimise väge, hingamise väge) peaks meie ümber olema külluses. Samas aitab Krull mõelda kriitiliselt, kas meil on nii väga vaja osta see uus auto, telekas, nutiseade.

Käsiraamatut võib lugeda kui mõtteharjutust, proovida kasvõi lugemise ajaks eemalduda inimesekesksusest ja vaadata meie planeeti kogu selle kirjususes ja rikkuses. Teisalt jätab Krull avatuks ka täiesti enesekeskse vaate, seda võib lugeda kui õnnelikkuse käsiraamatut. Ja sel juhul soovitan hoida “Tänapäeva askeesi” öökapiraamatuna käepärast.

Ilmselt on siin kõnekas näide mulle väga südamelähedane keha puudutav proosaluuletus. Keha tuleb hoida, sest see pole ainult minu oma, see on kodu veel väga paljudele organismidele. Ja me peame üksteise eest hoolitsema, et saaksime olla õnnelikud.

Aga päriselt ka, kas ei teki mitte kiusatus proovida kas õnnestuks loobuda oma nutitelefonist? Näiteks nädalaks, miks mitte.

Vaata ka ERR Jupiterist Ööülikooli rännakut Hasso Krulliga

“Väsimus on jumalik kingitus. Kui tunnen end väsinuna, olen saanud sõnumi kaugetelt esivanematelt, mis ütleb: rahune maha. Viska jalad seinale, vaata aknast välja, kuula õhtu või hommiku, päeva või öö hääli.”

“Peale keele saime esivanematelt veel midagi: ühe ruumi. Esmalt näeb ta välja nagu kriipsujuku. Aga sisse palja silmaga ei näe. Paljude meelest see ruum ongi mina. Tegelikult on see eluruum, kus elab lugematuid olendeid nagu metsas.”